Mostanában többször is hallottam befektetők szájából, hogy a befektetési alapok kiválasztásánál komoly figyelmet szentelnek annak, hogy mennyi pénz áramlott be vagy ki az adott alapból. „Ez most jónak tűnik, sok pénz ment bele.” „Gondolkodom ezen az alapon, de nagyon sok tőkét vontak ki belőle, nem merem megjátszani”. Teljesen rossz megközelítés.
A befektetés nem divat kérdése szerintem. Persze időről időre végigvonul valami hóbort a piacokon, és hirtelen mindenki egyetlen spéci sztorira vagy termékre kezdi el csorgatni a nyálát, aztán hirtelen mindenki tovább áll. Ezen persze általában nem a magánbefektetők profitálnak szépen, a haszon főként a nagy intézményi befektetőknél csapódik le, miközben a kicsit futnak a piac után.
Nem véletlen egyébként, hogy nagyon sok profi befektető, alapkezelő kifejezetten ellentétesen igyekszik mozdulni, mint ahogyan a kisbefektetők teszik. A magyarázat egyszerű: ha valahol valódi profitlehetőség mutatkozik, akkor a tűzhöz legközelebb álló profik alaposan bevásárolnak a szóban forgó értékpapírokból, aztán ahogy egyre szélesebb körben ismertté válik a kulcsinformáció, szépen az árfolyam elindul felfelé, és mire a legkisebbek is vásárolni kezdenek, a nagyhalak már szépen építik le a pozícióikat.
Ebből egyértelműen következik, hogy nem szabad az alapján döntenünk, hogy honnan, hova áramlik a tőke, legalábbis ami a javarészben magánbefektetők pénzét kezelő befektetési alapokat illeti. Sőt, nagy valószínűséggel éppen lemaradunk a legjobb lehetőségekről, ha a nyájjal tartunk, hiszen a legtöbben éppen oda fektetik pénzüket, ahol a múltban jó teljesítményt láttak, és nem oda, ahol a kilátások ígéretesek. Szóval csak óvatosan a konformizmussal!
Szélsőséges esetben persze előfordulhat, hogy a tőkekivonás alapvetően megváltoztatja egy alap teljesítményét, működését, de az esetek 99,99 százalékában nem erről van szó. A tőkeáramlási adatok inkább az elemzőknek, a teljes piac összességére nézve van jelentősége, befektetőként nem érdemes összezavarnunk a képet egy-egy alap értékesítésével. Koncentráljunk a kockázatokra és hozamokra, az is éppen elég melót ad.