Az elmúlt hónapokban volt alkalmam többször is a hazai befektetési alapokra rápillantani, a korábbi blogjaimban pedig már többször is kifakadtam, mivel egyszerűen nem értettem, hogy miért vagyunk ilyen kishitűek (tisztelet a kivételnek). Szinte senki előtt nem lehet titok, hogy március eleje óta felrobbantak a tőzsdék, a hozamok meg az egekből alászálltak, ami szép nyereséget hozhatott rövid idő alatt az okosoknak. Na igen, csak az adatokból éppen az rajzolódott ki, hogy az emberek nem mertek a hullámra felkapaszkodni, csak messziről, betétekbe burkolózva figyelték az eseményeket.
Persze értem én, hogy nem lehet könnyen levetkőzni a gátlásainkat, meg hát teljesen máshogy vagyunk pénzügyileg kikultúráltak, mint például Nyugat-Európa, de tudnék mondani kapásból néhány országot, még akár a régióból is, ahol bátrabbak voltak a háztartások. Na de hagyjuk a múltat, az augusztus ugyanis első pillantásra trendfordulót hozott. Évek óta nem volt olyan jó friss pénzelhelyezésre példa, mint most, na de a karácsonyi ünnepléssel én még várnék.
A fő ok az, hogy annyi volt az egyedi tényező, mint égen a csillag. Itt van elsőként például az, hogy egy nagyobb intézményi ügyfél egy teljesen egyszerű cserével felrobbantotta a kötvényalapok eszközértékét. Egyetlen hónap alatt közel 60 milliárd forint áramlott az alapokba, pedig mint azt már említettem az elmúlt években lassan csordogált a pénz kifelé. Egyszerűen annyi történt, hogy az intézmény az általa tartott kötvényeket eladta egy kötvényalapnak, miközben ezért cserébe triviálisan befektetési jegyeket kapott.
Még említhetnék egyéb érdekességeket is, mint például a zártkörű alapok újabb térnyerését, lényeg a lényeg, hogy a sok fát eltakarítva sem látjuk jobban (jobbnak) az erdőt. Pedig a jegybank kamatcsökkentései egyértelműen felértékelik a befektetési alapokat, ehhez jön az is, hogy az elmúlt időszakban több sztorit is bemutattunk, ami hosszabb távon (sőt rövid távon) megérte, illetve megérheti.
Ha a fejekben kutatva akarnék megoldást találni, akkor azt mondanám, hogy az ingatlanalapokat ért sokk, valamint a pénzügyi válság értékromboló hatása a maradék kockázatvállalási ideget is kiölte a többségből, miközben a másik oldalt, például a nagy rivális betéteket kormányzati garancia, meg a magas jegybanki alapkamat ültette nyeregbe. Pontosan ezért csak lassú visszaszivárgásra számítok a piacon, ami újfent azt fogja jelenteni, hogy a többség a nagy nyereségekből kimarad. Kár értük…