Sokszor írtuk már, de nem lehet elégszer elmondani, hogy – nem csak - a mostani zavaros környezetben érdemes lehet nyitott szemmel járni a világban, vagy legalább az interneten, hiszen mikor ne szedjük meg magunkat, mint egy majdnem összeomlás után. Jártamban-keltemben éppen egy első ránézésre meggyőző lehetőségre figyeltem fel, azonban jobban meggondolva már koránt sem volt akkora az örömöm.
Alapvetően azt hittem, hogy aki a tavalyi évben 235 százalékos hozamot hozott, arra érdemes lehet figyelni, azonban ez csak félig-meddig állta meg a helyét. Az amerikai Black Swan fedezeti alap hozta ezt a busás nyereséget össze, amely opciókkal operálva, többszörös tőkeáttétellel tudta az esést is meglovagolni. Az alapkezelő a hír szerint egy új alapot hoz létre, véleménye szerint pedig a legnagyobb lehetőség a mostani piacon az inflációhoz kötődik, hiszen az elemzők többsége alulbecsüli az áremelkedési kockázatokat. Ez még nem is lenne akkora kunszt, hiszen én is arra hajlok, hogy lehetnek a következő években még ezzel gondok, azonban annak már a fele sem tréfa, hogy a „sztár” szerint a hiperinfláció sem kizárt, például Amerikában.
Na éppen ennél a pontnál lassítottam le, és töröltem le az korábbi örömkönnyeimet, hiszen nehezen tudok azzal a tannal azonosulni, ami azt mondja, hogy Amerikában csak úgy szárnyra kapna az infláció, és nem csak úgy ímmel-ámmal, hanem úgy isten igazából. Ha egy kicsit keresgélek a pénzügyes szürkeállományomban, akkor azt találom, hogy a hiperinflációhoz legalább havi alapon több 10 százalékos inflációra van szükség (nem bírom itt megállni, de ebben mi vagyunk a világverők az 1945-46-os események alapján). A kiváltó ok alapvetően stimmelne is, hiszen a háborúkra jellemző nagyon nagy kiadási kényszer miatt megy bele az állam a pénznyomtatásba, ami most is megvan, azonban ezen felül minden sántít.
A mai világban számos olyan eszköz áll a rendelkezésünkre, amivel az ilyen helyzeteket el lehet kerülni, nem beszélve arról, hogy nagy valószínűséggel senki nem lenne olyan ostoba, hogy ilyen helyzetbe sodorja a saját gazdaságát. Főleg igaz ez a fejlett országokra, példának okáért Amerikára. Borzalmas dolog lenne, ha egyszer csak arra ébrednénk, hogy a világ legbiztonságosabbnak tekintett eszközétől, az amerikai államkötvényektől mindenki iszonyodik, hiszen akkor szögre akaszthatnánk a kalapunkat, és várhatnánk a világvégét. Na ná, hogy nem lehetne olyat látni, hogy az utcákon seprik a dollárt a kanálisba, a magyarázat egyszerű, hiszen akkor mindenki lehúzhatná a rolót a pánik miatt. Utána rögtön jöhetne a cserekereskedelem, meg a többi finomság.
Félretéve a lázálmokat, egy ilyen forgatókönyvnek a minimálisnál is kisebb az esélye, viszont az már koránt sem botorság, hogy a következő években, például 2011-től valós veszély lehet az infláció, ami akár meglepetéseket is okozhat. Pontosan emiatt nagy az esélye annak, hogy a korábbi évtizedekre jellemző alacsony inflációs környezet a múlté, azonban ez egyelőre nem sokat foglalkoztat, hiszen a válságból még épp hogy csak kezdünk kilábalni, ha igaz.